Вісник Хустщини

Закарпатська область,
м.Хуст
Сьогодні:
Понеділок, 8 Серпня
icon clock27.07.2022
icon eye21
Новини

Холера: інфекційна небезпека під час війни

Під час воєнних дій через низку причин, як от підвищення температури повітря, погіршення якості питної води, неналежне дотримання санітарних норм через окупацію територій можуть виникати спалахи або епідемії інфекційних хвороб, зокрема – холери.

Тож що треба знати про це небезпечне захворювання та яка його профілактика, – нам розповіла завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень Хустської філії «Центр контролю і профілактики хвороб», лікарка-епідеміолог Оксана КОМАР.

 • -Холера – це особливо небезпечне інфекційне захворювання, викликане холерними вібріонами, їхніми токсинами, що проникають через рот у травний тракт здорової сприйнятливої людини, супроводжуване зневодненням організму. Джерелом інфекції є людина, хвора на холеру та бацилоносії. В її розповсюдженні велику роль відіграють мухи. Інкубаційний період триває від 1 до 6 діб (частіше2 – 3 доби).
  Хочу зазначити, що актуальність цієї інфекції існує і до сьогодення. Згідно з даними ВООЗ, за останні 50 років холера реєструвалась майже у 150 країнах світу. До 1961 року переважала точка зору про те, що ця хвороба практично ліквідована і жодної загрози людству не несе. Але це була помилка, коли в тій чи іншій країні світу виникала епідемія холери і в суспільстві виникав переполох. Після повного спокою такий переполох трапився і в Україні у 2011 році, коли у м. Маріуполь Донецької області виник спалах холери, під час якого було зареєстровано 33 випадки хворих на холеру та 25 носіїв. Тому тема холери залишається актуальною завжди і лікувально-профілактична мережа та всі інституції, які причетні до цієї проблеми, згідно з Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», мають бути готові для захисту населення від цієї грізної інфекції.
  Згідно з ретроспективними даними, вперше холера на територію України проникла у другій половині серпня 1830 року (у Харківській губернії), а в жовтні дійшла до Волинської, Полтавської та інших губерній України. За 1830-1831рр. на Україні захворіло 199 910 людей, в т. ч. померло 8631 (43,2%). У Полтавській губернії у 1830 році захворіло 480 людей, в т. ч. померло – 320 (66,6%), а в 1831 році захворіло 43826 людей, в т.ч. померло 14552 (33,8%). Потім епідеміологічна ситуація з холери на Україні була неблагополучною майже кожен рік. Спалах холери – це більше 5 хворих холерою або вібріоносіїв в одному населеному пункті, або в декількох населених пунктах, якщо захворювання зумовлені загальним фактором передачі інфекції. Якщо виникають 3-5 випадків, це групове захворювання, менше – спорадичне. За період 1970 – 2016 рр. на території України було зареєстровано 17 спалахів холери, в ході яких виявлено 1848 хворих і 1428 вібріоносіїв.
  Спалахи були зареєстровані: 1970 рік – (це були завізні випадки) – в Одесі, Керчі, Херсоні, Умані (339 хворих та 125 носіїв); 1991 рік – в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях (106 хворих і 179 носіїв); 1994 рік – Крим, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська та Одеська області (845 хворих та 600 носіїв); 1995 рік – Миколаївська, Одеська, Херсонська області (595 хворих і 339 носіїв). Під час цих спалахів від холери померло 32 особи. 2011 рік – Маріуполь Донецької області (33 хворих та 25 носіїв).
  Симптоми холери: частий, до 10 і більше разів на добу, пронос, через що в організмі відбувається втрата великої кількості рідини. Як наслідок – згущення крові та зневоднення; м’язові судоми, що з’являються через втрату з рідиною мікроелементів; загострення рис обличчя, западання очей, посиніння губ і вушних раковин; наявність холодної шкіри (холера супроводжується нормальною або навіть зниженою температурою тіла); втрата пружності шкіри, через що вона легко збирається в складки та дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою; задишка, різка слабкість. Під час появи навіть одного з цих симптомів, ЦГЗ радить негайно звернутися до лікаря. Вчасне лікування допоможе одужати, тоді як відсутність лікування може призвести до смерті.
  Шляхи передачі інфекції. Основні три – водний, харчовий та контактно-побутовий. Водний має найважливіше значення, оскільки вода, потрапляючи в шлунок, розбавляє і зменшує кислотність шлункового соку. Це дозволяє вібріонам «обійти» цей основний етап фізіологічного захисту. Саме з водним фактором пов’язане виникнення більшості епідемій. Люди заражаються не тільки при вживанні зараженої вібріонами води, а коли миють нею овочі, фрукти, зелень.
  Харчовий – пов’язаний з використанням заражених вібріонами товарів : це можуть бути як мешканці водойм, так і молоко, м’ясо, які не пройшли належну термічну обробку, овочі, фрукти. До зараження холерою можуть призвести зірвані з грядки огірки або помідори, оскільки при поливах забрудненої водою мікроби виділяються із проб води, ґрунту та овочів.
  Контактно-побутовий – зустрічається набагато рідше і відбувається при недотриманні правил гігієни при контакті з хворим або вібріононосієм. Збудник потрапляє до рота за допомогою інфікованих рук, посуду та різних предметів побуту. За такого шляху передачі інфекції хвороба протікає переважно у легкій формі.
  Як уникнути захворювання. Необхідно дотримуватись таких правил: кип’ятити воду. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини; дотримуватись елементарних правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;
  стежити за якістю харчових продуктів, не вживати їх, якщо є сумніви у дотриманні їхнього зберігання та походження; за можливості використовувати спеціальні засоби (таблетки) для знезараження води перед її кип’ятінням; мити овочі та фрукти перед вживанням, якщо є сумніви у якості води, то не вживати фрукти та овочі без термічної обробки; ретельно готувати їжу, проварювати та просмажувати продукти перед вживанням.
  І пам’ятайте! При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів у хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.
  Записала Сніжана ДОЛГІНА.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *