Вісник Хустщини

Закарпатська область,
м.Хуст
Сьогодні:
Вівторок, 19 Березня
icon clock24.09.2021
icon eye147
Інше

Історія та традиції вересневих церковних свят

Віряни у вересні святкують такі церковні свята: 11 вересня – Усікновення голови св. Івана Хрестителя, 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці, 27 вересня – Воздвиження Чесного Хреста. Кожне із цих свят має свою історію і традиції.


Так, історія свята Усікновення Голови Іоанна Хрестителя розповідає нам про мученицьку смерть Іоанна Предтечі. Пам’ять про усікновення чесної голови св. Йоана (Івана у східній традиції) Хрестителя вшановують 11 вересня греко-католики і православні, які дотримуються Юліанського календаря. Про цю подію говорить Біблія. Вшановуючи пам’ять Івана Предтечі, вірні у цей день дотримуються строгого посту. Іоанн Хреститель осуджував царя Ірода за те, що той жив із дружиною свого рідного брата – Іродіадою. Тож жінка захотіла помститися Йоанові й таким чином приховати свій ганебний учинок.

Одного разу, коли Ірод святкував свій день народження, для нього танцювала танець донька Іродіади – Саломея. Цей танець дуже сподобався Іродові і він пообіцяв дівчині, що виконає будь-яке її бажання. Дівчина, за намовою матері, попросила відсікти Йоанові Хрестителю голову. Ірод не відмовив, і голова Йоана була відтята. Йоан Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад богопосвяченого життя. Він закликав людей до покаяння, кажучи: «Слідом за мною йде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом».


21 вересня християни східного обряду святкують Різдво Пресвятої Богородиці, яке у народі називають другою Пречистою. Перша була 28 серпня, буде ще третя – 4 грудня.У цей великий день, на рубежі Старого і Нового Завіту, у Назареті в сім’ї праведних Якима і Анни з’явилася на світ Діва Марія, якій судилося стати матір’ю Ісуса Христа.Богослужіння цього дня повні радісних тонів, як на Різдво Христове або його світле Воскресіння.

Головні мотиви цієї радості – кінець бездітності праведних Якима та Анни, це початок нашого спасіння, це особлива роль і значення Богородиці в справі спасіння людства.Вважається, що в цей день потрібно просити про найпотаємніше – і Богородиця обов’язково допоможе. Для тих сімейних пар, у яких немає дітей, особливо актуально в цей день молитися про народження дитини.На Русі у цей день хлібороби дякували Богородиці за зібраний урожай та просили допомоги на рік майбутній. До Різдва Богородиці намагалися зібрати весь урожай, а пасічники починали готувати бджіл до зимівлі – прибирати вулики. Недарма у народі ходили такі приказки: Прийде Пречиста – буде чисто-чисто.У цей день раніше ходили один до одного в гості. Вважалося, чим більше страв стоїть на столі, тим багатшим буде наступний урожай.


Свято Воздвиження Хреста Господнього завжди відзначається в один і той же день – 27 вересня. Цей день традиційно символізує перехід від осені до зими. Як і багато християнських свят в Україні Хрестовоздвиженнянаклалося на вже існуючі народні традиції і прикмети. Таким чином вийшов симбіоз – поєднання християнських і більш давніх, дохристиянських обрядів.Це унікальне свято для християнства, адже, не дивлячись на статус великого, воно – єдине, чия історія бере початок в Біблії.Основою для дня Воздвиження Хреста Господнього став переказ більш пізніх років. Згідно з цим переказом, в 326 році н. е. біля гори Голгофи, на якому розп’яли Ісуса, був знайдений Голгофський хрест.Стародавні книги свідчать, що саме в той рік в Єрусалим приїхала з візитом імператриця Олена, пізніше канонізована і названа Рівноапостольною Оленою. Вона відправилася в Єрусалим на пошуки Господніх реліквій. І стала однією з перших, хто провів археологічні розкопки у святих місцях. Саме завдяки розкопкам під егідою імператриці був знайдений Хрест Господній, на честь якого і відбувається святкування 27 вересня.На Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього за традицією належить здійснювати Всенічнебдіння та божественну Літургію, але частіше за все проводять святкове Богослужіння. На Хрестовоздвиження дякують Богові за спасіння і просять про здоров’я своїх близьких.
Наші предки вірили, що животворчий хрест захищає все живе від темних сил і зла.Т ому в цей день освячували в церкві саморобні хрестики, які клали в хати, хліва, до комори, в затишні місця у дворі, а також воду.


Крім цього, на Воздвиження дотримуються суворого посту – не можна їсти ні м’ясні, ні молочні продукти, навіть якщо свято припадає на неділю.У народі побутує прислів’я: “Хто на Воздвиження постить – тому сім гріхів проститься”.


Про історію вересневих церковних свят розповів на службі настоятель хустського Свято-Вознесенського собору отець Василь Зейкан.


Наталка Ковач.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.