Вісник Хустщини

Закарпатська область,
м.Хуст
Сьогодні:
Вівторок, 19 Березня

Не відтерміновуйте тестування на вірусні гепатити

В Україні майже 2 мільйони людей інфіковані вірусними гепатитами В і С, але більшість хворих навіть не підозрюють про свій діагноз. Відсутність своєчасного лікування вірусних гепатитів становить небезпеку для здоров’я самого пацієнта та людей, з якими він контактує. Чим же небезпечна ця хвороба, які шляхи її передачі та як уникнути інфікування – про все це розповіла завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень Хустської філії «Центр контролю і профілактики хвороб», лікарка-епідеміолог Оксана Комар.

  • – Перш за все хочу зазначити, що вірусний гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Наразі виявлено п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен із них може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Вони є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C. Кожні 30 секунд у світі від наслідків інфікування вірусними гепатитами помирає людина.
  • Щороку виявлять близько 3 мільйонів нових хворих. За офіційними даними, в Україні 1 342 418 осіб хворіють на вірусний гепатит С та 559 341 – на вірусний гепатит В. Під медичним наглядом з вірусним гепатитом С перебуває лише близько 7% осіб від оціночних даних та 3,3% осіб – з вірусним гепатитом В. На жаль, більшість хворих не знають про свій діагноз та не отримують лікування.

  • За останні 2 роки у Хустському районі простежується тенденція до зниження кількості хворих на вірусні гепатити. Так, за даними за 2018 рік на вірусний гепатит А захворіло 36 осіб, в т.ч 16 дітей, вірусним гепатитом В – 8 осіб, в т.ч. 1 дитина до 17 років, а вірусним гепатитом С – 1 доросла особа. Якщо ж дивитися дані за минулий рік, то зареєстровано лише 1 випадок захворювання на вірусний гепатит В. Випадки захворюваності на інші типи вірусних гепатитів у 2020 році не зареєстровано.
  • Розкажіть більш детально про кожен із типів гепатиту та про шляхи його передачі.
  • – Шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу. Так, віруси гепатиту А та Е передаються фекально-оральним шляхом, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини. Зокрема, гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтяниця) – це гостре інфекційне захворювання з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу. Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (при прямому контакті), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки. У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 протягом перших 2-3 днів, ломоти в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді блювоту, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива). Можливе свербіння шкіри. Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). При появі перших ознак захворювання потрібно терміново звернутися до лікаря. Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації. Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
    Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема: переливання інфікованої крові або її компонентів; вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально; інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо); передавання від матері до дитини під час пологів (стосується більше вірусного гепатиту В); побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові); статевим шляхом під час незахищених статевих контактів. Зокрема, гепатит В може перебігати у вигляді гострої або хронічної інфекції, характеризується ураженням печінки, збільшенням селезінки, болями у великих суглобах, має перебіг з симптомами інтоксикації, жовтяницею або без неї.
  • Джерелом інфекції для гепатиту В є хвора людина та вірусоносій. У частини хворих вірус може бути наявним у крові протягом кількох років. Вірус циркулює у крові значно раніше, ніж з’являються перші клінічні прояви. До слова, вірус гепатиту B не передається через столові прибори, унаслідок годування груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами чи подібними об’єктами. Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГB — це вакцинація, що формує імунітет у середньому на 20–30 років, а інколи — пожиттєво. Від типу В вакцинують усіх дітей: першу дозу вакцини вводять в перший день після народження, другу та третю дози – в 3 та 6 місяців. Ця вакцина стала обов’язковою і безоплатною з 2001 року, тому всі, хто народився раніше, скоріше за все не вакциновані. До 18 років вакцинують усіх безоплатно, з 18 років можна купити вакцину в аптеці або приватній клініці і щепитись у свого сімейного лікаря чи лікарки. Варто зазначити, що позбутися назавжди вірусу гепатиту B не вийде, але якщо вчасно виявити хворобу і пролікувати її, то процес можна перевести в стадію тривалої ремісії і жити спокійно.
    «Лагідний вбивця» – такою страшною назвою охрестили лікарі гепатит С., який насправді «вбиває» непомітно. Він отримав найбільшу поширеність серед усіх вірусних гепатитів. Ймовірно, це пов’язано саме з великою кількістю безсимптомних хворих, які не підозрюють про своє захворювання. Крім того, гепатит С є однією з найбільш частих причин всіх хронічних захворювань печінки.

  • За оцінками ВООЗ майже 5% людей в Україні інфіковані ВГС, а це майже 2 мільйони громадян. Вірус гепатиту С володіє рядом цікавих властивостей: існує маса його різновидів, більш того, у одного хворого може одночасно зустрічатися кілька варіантів вірусу, які прийнято називати псевдовид. Ці псевдовиди утворюються вже в організмі людини, завдяки унікальній мінливості вірусів гепатиту С. Це дозволяє їм «вислизати» від впливу імунної системи організму і викликати все більше прогресування захворювання. В навколишньому середовищі при кімнатній температурі вірус може зберігатися протягом 16 годин, а іноді і до 4 днів. Вірус гепатиту C в основному, передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. Він не передається через грудне молоко, харчі або воду, внаслідок побутових контактів, наприклад обіймів, поцілунків і споживання їжі та напоїв спільно з інфікованою особою. При гострій формі у хворого з’являється нудота, головний біль, підвищується температура (до 38-39 °C), зникає чи погіршується апетит. У деяких випадках може спостерігатися жовтяниця, потемніння сечі, біль із локалізацією в області живота чи підребер’я, біль у судинах та метеоризм. Часто люди не звертають увагу на такі симптоми або списують їх на інші хвороби. Однак потрібно розуміти, що зумисне або незумисне ігнорування вірусу завжди закінчується невтішно. Він надзвичайно швидко руйнує клітини печінки, яка перестає регенеруватися і виконувати свої функції. Це провокує виникнення найрізноманітніших ускладнень, перше місце серед яких посідає цироз, що негативно позначається на роботі серця, нирок, жовчного міхура, шлунку, нервової та імунної системи – страждає увесь організм, що може отримувати додаткові ускладнення. Згідно з даними ВООЗ, у 70-80% інфікованих гепатитом С хвороба переходить у хронічну стадію, прогресування якої призводить до розвитку цирозу або раку печінки. За відсутності вчасно наданої медичної допомоги щороку від гепатиту С, який трансформувався у цироз печінки або гепатоклітинну карциному, гине 399 тис. осіб у світі. Наразі вакцини проти гепатиту C не існує. Однак за даними ВООЗ більше 95% людей з гепатитом С можна вилікувати за допомогою противірусних препаратів. А це означає, що навіть тривала хвороба на пізній стадії не є вироком і піддається лікуванню.
  • Як же захиститися від гепатиту?
  • – Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, варто дотримуватись правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятити воду, не пити з відкритих джерел. Головним засобом профілактики вірусного гепатиту А, В і D є вакцинація. Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D. Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці. На жаль, наразі не існує вакцини протии вірусного гепатиту С, тому для профілактики можна лише запропонувати загальні заходи безпечної поведінки: ніколи не застосовувати використані голки при різного роду ін’єкціях; при наколюванні татуювань, пірсингу необхідно бути впевненим у якісній стерилізації інструментів, переконатися, що майстер використовує одноразові рукавички; використовувати тільки особисті інструменти для манікюру; не користуватися чужими зубними щітками, бритвами; безпечний секс.
  • Куди людина може звернутися по допомогу у разі підозри на гепатит?

  • – Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. До слова, обстеження на гепатити з 2019 року входить у гарантований пакет первинної медичної допомоги, у кожного сімейного лікаря є швидкі тести, за 15 хвилин можна отримати попередній результат, який є підставою для ґрунтовнішого обстеження. У разі потреби, сімейний лікар спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога). У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування. Тож не відтерміновуйте тестування на вірусні гепатити та не бійтеся відвідати лікаря й розпочати лікування у разі позитивного результату тесту — вірусний гепатит виліковний!

  • -Дякую за розмову.

  • Записала Сніжана ДОЛГІНА.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.